Pécsi- Varga Éva: kutatásaim, publikációk és gondolatok, másképpen (Több néven írok) Rég-Ész Napló újratöltve 1992-től
2022. október 6., csütörtök
Lövey Varga Éva Botránykönyv részekben & Seuso_Mindent Bele & Rég-Ész a Pác-Ban Régészet és természettudomány
Lövey Varga Éva
Botránykönyv részekben & Seuso_Mindent Bele & Rég-Ész a Pác-Ban
Régészet és természettudomány
Sokan gondolják, hogy tudják azt, miből is áll a régészet, sokan gondolják, hogy még akkor sem tudják pontosan, amikor elvégzik, amikor minden lehetséges specializációs és szakosodási részét elvégzik.
Nem sok választást hagytak a környezetvédelmis, jogász, régész, egészségügyis és informatikus kollegák a számomra, mindent eseményszerűen, adatokkal végig kell vennem, mert az adatcseréik és mulasztásaik folytán nemzetközi nyomozószervek is felfoghatatlan mértékű hibákat ejtettek.
Nos, ahhoz viszont mégis nyilvánossá kell tennem adatokat, anyagokat, hogy körvonalazódni kezdjen a belföldi és a külföldi visszaélők sora, anélkül, hogy további veszélybe kerülnék.
Sokan azt sem tudják, mi a veszély, mikor, hol és mi tekinthető annak. S éppen ezekből a helyzetekből adódnak és következnek rendkívüli helyzetek, tragédiák.
Egyre több jogi szakoldal alakul, hiszen munkájuk nem csak a saját szakmunkát segíti, s a munkák során elkövetett visszaéléseket csökkenti, de a tanulók, felnőttek felvilágosításával talán az életet szabályozó tényezők, az etikai szabályozások minősége és ismerete is javul, kevesebb lesz a visszaélés.
Nos, gyakran elgondolkodtató, hogyha mást akar a rendvédelmis "megszivatni" igazság helyett, nem önmagát és kollegáit "szivatja -e meg" jobban. Idézőjelbe írom, a diákszleng jelentését ma már egyre többen ismerik, s remélhetőleg (néhány, kissé elmaradott egyetemi oktatón kívül) nem szexuális jelentéstartalommal töltik meg. Kétségtelen, jó odafigyelni a szavak és kifejezések használatára, jelentéseinek ismeretére.
Nos, eme témarészt csak érinteni akartam, jobb ezt a Jog az Igazságért oldalain taglalni. De szépen, fokozatosan mégis jobb megismertetni minden lehetőséget, történést, a "Csináljunk már rendet, hogy ne két percenként hiba és több embert érintő következmény legyen húszéves visszaütésekkel világához."
Nos, ez is relatív. A nekem erre nincs időm, nem akarom, csinálja meg más, stb., stb.: Hamar visszaüt, fenékbe rúg, akár földkörüli pályára állíthat, szó szerint. Aminek az lesz a következménye, hogy aztán száguldozni fognak melletted az üstökösök, robbani fognak az atomok, de élet, beszéd nem lesz melletted. Gondolom, ez a kis hasonlat éppen elég szemléletes.
Az irónia csak kis utat, megoldást jelent a veszély és a konfliktusok elhárítására, kis kísérletet a világegyetem nagy laboratóriumában, de: már ha egy tized százalék az esély arra, hogy javul a helyzet, már a gyakorlatilag abszolút nullához, meg a mínuszokhoz nagyon is sokat számít.
Nos.. térjünk kicsit vissza a régészethez. Korábban már sokat leírtam, hogy a régészet a történelem segédtudományaként tartják számon. Viszont újabb relativitási értékekbe botlunk. Nos, történelem a régészet, annak tárgyi emlékei nélkül nem igazán létezne, létezhetne.
Viszonylag jobb utakra terelődött a Wikipédia és más szabad szótárak szerkesztése, működése. Meglehetősen nagy ismeretanyaggal bővült, s egyre inkább betartják a jogvédelmi előírásokat, a publicisztika írott és íratlan szabályaival. No, sajnos nem mindig, nem mindent, főleg, hogyha a feltöltő eleve más képét használja, vagy nem tudja a hibás magyar fordítás miatt a Copyright értékeket.
"Harapós a bácsi/néni", mondhatná bárki, aki rápillant arra, akinek az anyagát a használó éppen nem hivatkozta le. Jobb esetben csak harapós...
Nos, menjünk kicsit tovább. Korábban már idéztem a fogalmat:
"A régészet vagy archeológia tudománya a régi korok kultúráit tanulmányozza különböző tárgyi leletek alapján."
Nos, nem csak tárgyi leletek vannak a tanulmányozás mögött, s nem csak a tárgyi tudás. Ezzel is tisztában van mindenki.
Mert mi is a történelem tudománya, a történettudomány akkor?
A Wikipedia szerint ez a fogalom erősen korrigálásra szorul. Pedig, bármely egyetemista, főiskolás, tanár és szakember szerkesztheti, regisztráció után. Persze, a programot önkényesen kézbe tartókat - akiket a tudásról, hibáról olykor nehéz meggyőzni, - teljesen tudni kell kontrollálni, vezetni, és az informatikai hibákat is tudni kell kezelni hozzá.
Nézzük hát, a közbevetéssel mit is ír...
"A történelem a múltbeli események összessége. Az emberiség múltjának tudományos ismerete, amely az emberi társadalom közös emlékezeteként az emberi azonosságtudat egyik alapja.[1] A magyar nyelvű tankönyvek és ismeretterjesztő művek általában a következő felosztásban tárgyalják:
Világtörténelem vagy egyetemes történelem
Magyar történelem

Amerika felfedezése (Kolumbusz, 1492). 17. századi festmény
Ez a szócikk szaklektorálásra, tartalmi javításokra szorul. A felmerült kifogásokat a szócikk vitalapja részletezi.
Tágabb értelemben véve a világtörténelem az emberi eseményeken túlmutatva a következőképpen is csoportosítható, aszerint, hogy mely tudományok foglalkoznak vele:
A világegyetem története (csillagászat)
Földtörténet (földtudomány)
Az élővilág története (biológia)
Az emberiség története (történettudomány)
Mi végre kell nekünk a történelem? (filozófia)"
Nos... Igen.
Szóval, ha megnézzük, itt is elég gyenge lábakon ácsingózunk az évezredeinkkel, sőt, évmilliárdjainkkal, s egyes hitek alapján végtelen milliárdjainkkal akár... S a kis dobozunk, a Föld, csak egy picinyke gyöngy az ékszeresdobozunkban... S még ezt sem ismerjük megfelelően.
"Clio múzsa a történelem szekerén
A történelem latin neve, a historia a görög ιστορία szóból származik, ami a hisztorein („kutatni, kérdezősködni”) főnevesülése, szó szerinti jelentése: „kikutatott tudás, elbeszélés, beszámoló” (ugyancsak az alapigéből képzett nomen agentis a hisztór, jelentése: „bölcs”, „szemtanú”, „bíró”). A megfelelő magyar szó a tizenkilencedik századból származik, megalkotója Döbrentei Gábor." - tudja meg az ismereteket nem birtokló, vagy feleleveníteni kívánó a Wikipedia szócikkéből.
( https://hu.m.wikipedia.org/wiki/T%C3%B6rt%C3%A9nelem)
Alszunk, alszunk. Az ismereteink hol bővülnek, hol fogyatkoznak, emlékeinktől, kapcsolatainktól, stb. függően. Úgy, ahogy mi akarjuk, nem pedig ahogy mások akarják, mert a mi általunk kiadott parancsot, nem a szülőjét, testvérét, vagy tanárét, még kevésbé a barátét, vagy ismeretlenét teljesíti az agy, az elme. Az megint más kérdés, hogy ha az öntudati szint sérül, változik a helyzet, változhat...
Ez ugye, megint külön ok, terület, s a mai kutatások szerint könyveket írhatunk belőle a filozófia, orvostudomány és a régészet együttes alkalmazásával, arról is, hogy a régészet és az igazságügyi vizsgálatok hogyan használhatják, használják.
Tudjuk jól: "sok lúd disznót győz".
S hiába van igaza egy embernek, aki Platón barlangjában nem az árnyékot látja, a többi, aki árnyékot lát, akár meg is öli azt, aki mást állít. Sajnos. Kivéve, ha az árnyékot látók közt van olyan, aki intelligensebb, okosabb, kíváncsibb, s lehetőséget keres, ad, a több millió útból legalább milliónyit lát, észlel, s nem csak egy utat képzel el, amire mindenki mást rákényszerít.
Rég volt, rég...Ész a pácban. De milyen pácban? A restaurátor meg a vegyész páclevében? Abban is. Akár nyakig. A szemétben, a fekáliában, az árban, a hegyen, a levegőben, a gödörben. Mindenütt.
Pácban is van... Azaz, bajban, amiből ki kell mászni a tolvajok és hobbirégészek, gyerek módjára önként gyűjtögető, a régészek elől ezzel az adatokat eltüntető, s ezáltal mindenkit találgatásra, hamisításra kényszerítő között és mellett is. Mert: kell.
Mert, dolgozni kell, s a megegyezések még nem pótolják a valódi adatot. Így lesz egy nagy kohó az egész, amivel olykor a tolvaj roma, arab, kínai is meghamisítja az adatot, azt hazudva, hogy nem Kína közepén, hanem Tadzsikisztánvan vagy a Kárpát-medencében találta. Nem mindegy. Olykor még 20 cm, meg a 15 cm-es és a másfél méteres mélység, a geológia, a szratigráfia, az anyagkörnyezet sem. S a vegyész ilyenkor ordít a régésszel is, nem beszélve a dendrokronológusról, vagy a többi mérést végzőről...Hogy: "miért fogtad meg textil kesztyűvel meg kézzel, .. stb.
Hogy mászna beléd a tízmillió évvel ezelőtti vírus meg a kikelt pete..."- biztos megfogadnád, hogy ne piszkálj hozzá régész meg felszerelés, bemérés nélkül.
Zutty ... S ez még csak a jobbik eset, amint láttuk. Mert hát: "Istenuccse, de jó' csinyálja. *Mahónap* már saját viperafarmja van az őskori lelet petéiből...csak a pech az, hogy nem vipera, bem pete, de még csak közel sem az, akinek beókummulalta. Aztán lesz belőle valami, ami elszaporodik és a fenekedbe harapva az orvos csak azt nyögi, hogy "má bocsássa meg, 5000 anyagra magát ki a fene fogja, meg hol bevizsgálni TB-re, ha nincs labor? Mi a fenének ment oda, meg miért nem nyomozott?"
No... Megint itt vagyunk. Szép, nagy pofonokat adunk a falnak. Hátha mielőtt beletörik a nyelvünk meg a bicskánk a csontunkkal, tanul belőle a fal. Esetleg földre hullik, elmászik az utunkból...ugye?
No, a fene vigye el.. ezeket az ütéseket meg hatezer évvel utána is látni fogja a régész, ha nem oszlik el a csont is... Már miért is ne? Elég jó az az MRI meg a Rtg, és a többi készülék. Akkor is, ha magácska végre kikészülék a szövegtől, s a bírói pulpituson meg a békefenntartói hadtestben akár, vagy a határátkelőnél gondolkodni kezd.
Ugyan már! Maga miért is gondolna olyat. Állandóan csak gondolkodni, látni az előzményeket meg a következményeket... Felesleges, majd megint eltöltünk vele vagy tíz évet, míg újrakezdjük...
S újra elvégezzük...
No... Hát ez a botránykönyv icike-picike része... Mikor a fertőzött régész a bíró képébe leheli a vírust, amit az orvos meg az informatikus katona nem kezelt.
Mert a vírus az csak vírus...
"A vírus szubmikroszkopikus biológiai organizmus, amely nem sejtes szerveződésű és csak parazitaként az élőlények sejtjeiben képes szaporodni. Minden életformának, növényeknek, állatoknak, gombáknak, egysejtű eukariótáknak és baktériumoknak megvannak a vírusos fertőzéseik.[1] Vírusbesorolás
Csoport:I–VIICsoport
I: kettős szálú DNS-vírusok
II: egyszálú DNS-vírusok
III: kettős szálú RNS-vírusok
IV: (+) egyszálú RNS-vírusok
V: (-) egyszálú RNS-vírusok
VI: egyszálú RNS RT-vírusok
VII: kétszálú DNS RT-vírusok"
in.Wikipedia Vírus címszava.
Csak megint csak. A vírus nem csak biokémiai szerveződés ... S ez kimaradt a fogalomtárakból. Bináris számrendszer, nulla - egy. Van jel, nincs jel...
S majd csak rátalál ezer év múlva valaki..ha még élni fog...
Szeged, 2021. Július 04. 17:58
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Utazás a medicina világába
Fotó: Varga Éva Sajátos utat jár be minden ember, az élete során. Nem csak a környezeti vagy társadalmi hatásoknak kitéve, alkal...
-
Lövey Varga Éva Családkutatás-Sokk & Régész a pácban Lövey/ Lővei / Lövei / Leőwey / Leövey családfa és kapcsolódásai 1. Hol és hogy ke...
-
Zlinszky János: A római jog továbbélése Áttekintő jegyzet, Miskolc, 1995 Jogfogalom, jogforrás, jogértelmezés A glosszátoroktól induló, pan...
-
Lövey Varga Éva Botránykönyv részekben & Seuso_Mindent Bele & Régész a pácban / Archaeologist in the lurch Kutatói adatrendszerezés...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése